Biler parkeret i rækker på et færgedæk.Biler parkeret i rækker på et færgedæk.

Den smarte vej for dårligt gående

Handicapvenlig rejse mellem Aarhus, København og Ebeltoft

Kombardo, alle!

Er du dårligt gående eller har du brug for lidt ekstra hjælp? På alle MOLSLINJENs færger er der elevator, reserverede parkeringspladser og mulighed for ekstra assistance. Og har du brug for yderligere hjælp til at komme ombord, kan du altid ringe.

Blåt parkeringsikon med et hvidt 'P' i en firkant.

Reserveret parkeringsplads

Vi kan hjælpe dig med at få en parkeringsplads, hvor du f.eks. holder tæt på elevatoren

Hvidt ikon for kørestolsadgang på blå baggrund.

Elevator til passagerdæk

På alle færger er der elevator på bildækket, der fører direkte til færgens passagerdæk

Hvidt ur-ikon på en blå baggrund

30 minutter før afgang

Du skal være i god tid og checke ind i havnen senest 30 minutter før afgang

Mand i kørestol med stok ledsaget af en person, der går ved siden af.

Ring til os, og få ekstra hjælp

  • Vi hjælper dig gerne ombord. Vi skal bare bede dig ringe til os senest én dag i forvejen på telefon 70 10 14 18. 
  • Ønsker du at blive hjulpet af/på hurtigfærgen af din egen medhjælper? kan denne få et midlertidigt boarding card i billetkontoret på Odden eller i Aarhus.  

Odden og Ebeltoft

  • Der er ikke elevator på landgangen i Odden havn, mens Ebeltoft havn ikke har landgang. Det betyder, at du kommer til og fra borde via færgens bilrampe. Du kan altid tage fat i færgens personale, hvis du har brug for hjælp til at komme godt i land. 

Handicapbil

  • Vi kan hjælpe dig med at få en særlig plads på færgens bildæk. Det kan for eksempel være, hvis du har brug for at holde tæt på elevatoren. I så fald skal vi bede dig ringe til os på telefon 70 10 14 18